Oluşturduğunuz çim alanın sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını istiyorsanız biçim, gübreleme ve sulama çok önemlidir. Çim biçimini gelin yakından inceleyelim.

Düzenli çim biçimi yapıldığı sürece bahçenizdeki çimler, sağlıklı gelişebilir ve güzel bir görünüme kavuşur. Çim biçiminde en çok dikkat etmeniz gereken nokta ise zamanlama. Çimi, birden kısa biçmek veya çok boylandırıp biçmek, sarartır, seyreltir hatta öldürebilir.

Çimin alt yaprakları, güneşi yeterince alamadığı için sarı hatta kahverengi renktedir. Çiminizi eğer çok kısa biçerseniz, sararmış alt yapraklar ortaya çıkar. Gölgede kaldığından zayıf olan bu alt yapraklar birden güneşe maruz kalınca kavrulabilir.

Bitkiler, yaprakları aracılığıyla fotosentez yaparak beslenirler, yeterli fotosentez yapamazlarsa beslenemeyip ölebilirler. Genel olarak uzun boylu çim, bolca yaprağı olduğu için iyi fotosentez yapar ve iyi beslenir, dolaysıyla da kökleri kuvvetli olur.

İlk biçme ne zaman yapılmalıdır?

Hazır çim döşediğiniz alanda ilk çim biçme işlemi ne zaman yapılmalıdır? Bu süre mevsime, toprağınızın organik madde ve besin değerlerine göre, 7 ila 15 gün arasında değişir. Çimin iyice köklenmesi beklenmelidir, aksi durumda çimimize zarar verebiliriz.

Hazır canlı çimi döşedikten bir hafta sonra, kontrol ediniz. Çimleri yapraklarından tutarak yukarı doğru çekip, köklenip köklenmediğine bakınız. Bu işlemi birkaç farklı noktada yapınız. Eğer çimler yukarı doğru kalkmıyorsa köklenmiştir. Köklendikten sonra, fazla boylanmasını beklemeden tek seferde, üçte bir oranından fazla biçmeyiniz. Bir seferde 1/3’ten fazla biçerseniz, çim sararır, seyrekleşir hatta ölebilir.

Çimler ne sıklıkla çim biçilmeli?

Çim boylandıkça, her mevsim biçilebilir. Çim, hava koşulları, gübreleme ve sulamaya bağlı olarak, hızlı veya yavaş boylanır. Canlı çimlerin 1 cm boy attıkça biçilmesi gerekir. İlkbahar ve sonbaharda hızlı, yaz ve kış mevsimlerinde ise yavaş boylanır.

İlkbahar mevsiminde gübreleme ve sulaması düzgün yapılan çim, 2 günde 1 cm boylanabilir. Bu nedenle bu mevsimde çim boylanır boylanmaz, gerekirse 2 günde bir biçilmesi gerekir.

Çim biçmek için en uygun saat

Zemin ve çimlerin üzeri ıslak olmadığı müddetçe, gün içinde her zaman biçilebilir. Ancak, sıcak havalarda bitkiler de terleyerek su kaybettiğini unutmayalım. Bu nedenle, çimi sıcak havalarda biçmek, daha hızlı su kaybetmesine neden olur.
Sıcak havalarda, akşam serinliğinde biçilmeli ve ardından hemen sulanmalıdır.

Hangi çim biçme makinası?

En iyi çim biçme makinası, düzenli bakımı yapılan, bıçakları keskin ve bıçakları düzenli bilenen makinadır. Farklı model veya bıçak şekilleri, çok az etki eden faktörlerdir. Bıçakların keskin olması çok önemlidir. Kör bıçaklar, çime zarar verir, çimin kötü görünmesine ve hastalıkların gelişip yayılmasına neden olur. Piyasada çok sayıda marka ve model bulunmaktadır. Size yakın, yedek parça ve servis hizmeti verecek markayı seçmenizi tavsiye ederiz.

Çim bakımı hakkında daha detaylı bilgi için Çimsaş uzmanlarımızla iletişime geçiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here